Milujem fotenie


Rozhovor so mnou o novorodeneckej fotografii: https://www.nikonblog.sk/iveta-peterska-som-po-rodicoch-prvy-clovek-ktory-sa-ich-dietatka-dotkne/ 

Už dávno som sa fotografii venovala teoreticky, obdivovala ju ako istý druh umenia. Keď sa mi narodili deti, začala som ich fotiť, nech majú čo najviac zachytené detstvo a chvíle, ktoré si nemôžu pamätať. Neskôr rodinu, známych... A keďže som perfekcionista, každú fotku som mala potrebu odfotiť lepšie. Všade som našla nejaké nedostatky. Tak som sa pustila do vzdelávania a posúvala som svoje hranice ďalej. Som si istá, že je to nikdy nekončiaci sa proces. A to ma práve baví. Stále je sa čo učiť. Či už pri samotnom fotení alebo pri úprave fotografií.

Môj cieľ je fotiť čo najprirodzenejšie, zachytávať ľudí tak, aby sa cítili príjemne a nestrojene. Z mojich fotiek je cítiť atmosféru a emóciu. Preto mám blízko k foteniu v exteriéri alebo v prirodzenom prostredí ľudí. Milujem hru svetla a tieňov. Chcem, aby moje fotky neboli len ako na občiansky preukaz. Snažím sa, aby v nich bol náznak umenia. Aby ten, kto sa na ne pozrie, začal premýšľať. Nad príbehom, nad tým, ako sa človek pri fotení cítil. Moje fotografie nie sú ploché. Majú hĺbku a to v pravom, aj prenesenom zmysle slova.

Fotenie neberiem len ako „cvak cvak“, ale snažím sa trochu spoznať zákazníka a podľa toho vymyslieť niečo na mieru. Aby sa cítil pri fotení dobre, nenútene, aby mali fotky atmosféru a bol v nich cit. Musia sa odlišovať podľa toho, koho fotím. Preto sa snažím so zákazníkom veľa rozprávať a hlavne počúvať čo sa mu páči, kam je ochotný zájsť a v čom sa dobre cíti. Moje fotky nie sú o kvantite, ale o kvalite. Aby neboli uniformné a boli pre každého výnimočné. Páči sa mi lifestyle fotografia, teda nie strojene pózy, ale fotky s príbehom, čo vyvolávajú pocity. 

Poznám pekné miesta, kde sa priam žiada niekoho odfotiť; jazerá, potoky, rieky, polia, lúky, lesy.... Rada prídem aj k vám domov, ak to umožňujú podmienky u vás (svetelné a priestorové, dohodneme sa dopredu, či je to možné). Venujem sa aj úprave fotografií v post procese, avšak tak, aby nepôsobili umelo. Snažím sa len podčiarknuť na fotke to dôležité a pekné. Odstrániť, ak je niečo rušivé.

Fotím aj cez víkendy, v exteriéri hlavne pred západom slnka. Mám rodinný ateliér, ktory mám vybavený minimalisticky v bielych a prírodných tónoch, pretože to je prostredie, kde vyniknú ľudia, ich emócie, nie zbytočné rekvizity. Aby bol výsledok maximálne autentický.

Objednať fotenie! Zobraziť všetky moje práce

Posledné projekty

Moje posledné fotografické projekty